A

aids – sindrom pridobljene imunske pomanjkljivosti, ki se navadno razvije več let po okužbi z virusom človeške imunske pomanjlkjivosti (HIV). O aidsu govorimo, ko se pri bolnikih pojavijo značilne okužbe ali rakava obolenja.

akne – kožna bolezen, zlasti pogosta med puberteto, ko lojnice izločajo več loja. Posušen loj in kožne luske preprečijo iztekanje loja. V zamašenih porah se razmnožujejo bakterije, ki razgrajujejo maščobe v loju. To draži kožo in nastanejo mozolji. Če se okužba stopnjuje, se razvije ognojek.

alergijski kontaktni dermatitis – vnetje zgornjih plasti kože, ki nastane zaradi alergijske reakcije ob stiku z dražečo snovjo. (Pri nealergijskem kontaktnem dermatitisu ali iritacijskem dermatitisu nastane vnetje zaradi draženja.) Kaže se kot pordelost, v hujših primerih kot oteklina in mehurji. Pogosto nastanejo tudi drobni, srbeči mehurčki. Ko dražečo snov odstranimo, pordelost v nekaj dneh izgine, iz mehurjev nastanejo kraste. Koža se lahko še nekaj dni ali tednov lušči, srbi in je zadebeljena.

angina pectoris – bolečina ali tiščanje v prsih, ki nastane, če srčna mišica ne dobiva dovolj kisika. Poglavitni vzrok je ateroskleroza koronarnih arterij.

ateroskleroza – zoženje arterij zaradi kopičenja maščob v arterijski steni. Dejavniki tveganja za nastanek ateroskleroze so: zvišan krvni tlak, povečana koncentracija holesterola v krvi, kajenje, debelost, pomanjkanje telesne aktivnosti, dolgotrajna izpostavljenost stresu in starost.

avtoimunske bolezni – bolezni, pri katerih imunski sistem tvori protitelesa proti lastnim tkivom.