benigna hiperplazija prostate – nerakavo povečanje prostate, ki zaradi pritiska na sečnico ovira uriniranje. Sprva ima bolnik težave pri začetku mokrenja, ker urin ne začne odtekati takoj. Zaradi nepopolnega izpraznenja mehurja mora pogosteje urinirati, predvsem ponoči, bolj je dovzeten za okužbe in nastanek sečnih kamnov. Količina urina postane sčasoma občutno manjša, curek šibkejši. Mehur se lahko prenapolni in pojavi se inkontinenca. Med težavnim mokrenjem lahko popokajo drobne vene v sečnici in mehurju, zato se v urinu pojavijo sledovi krvi. Končno lahko nastane popolna zapora sečnice, to pa povsem onemogoči izločanje urina. Zaradi tega bolnik trpi za hudimi bolečinami v spodnjem delu trebuha.
bronhialna astma – bolezen, pri kateri pride do zoženja dihalnih poti zaradi krčenja gladkih mišic v bronhih in vnetja sluznice, ki oteče in izloča sluz v dihala. Zožitev lahko sprožijo številni dražljaji, ki na normalna pljuča ne vplivajo, na primer pelodi, pršice, dim, hladen zrak ali telesni napor. Značilni simptomi so težko dihanje, kašelj in piskanje.
bronhitis – vnetje sapnic (bronhov), ki ga ponavadi povzroča okužba, lahko pa tudi različne vrste prahu, hlapi dražečih spojin ali tobačni dim. Infekcijski bronhitis se navadno začne s suhim kašljem, pozneje začne bolnik izkašljevati.