K

klimakterij – obdobje pred menopavzo, ko jajčniki izločajo vedno manjše količine spolnih hormonov, kar spremljajo navali vročine, potenje, utrujenost, razdražljivost, nespečnost, živčnost ali razbijanje srca.

kolitis – v netje sluznice debelega črevesa, ki povzroča drisko, krče, bolečine v trebuhu, lahko tudi krvavitve.

konstipacija – glej zaprtje.

koprivnica – kožni izpuščaj z značilnimi ploščatimi, bledimi ali rdečkastimi oteklinami. Največkrat nastane zaradi alergijske reakcije na zdravila, strupe žuželk ali določeno vrsto hrane.

kronični hepatitisvnetje jeter, ki traja najmanj šest mesecev. Povzročajo ga virusi in nekatera zdravila.

kronično vensko popuščanje – motnja obtoka v velikih venah nog: površinskih, ki ležijo v podkožnem maščevju, ali globokih, ki potekajo med mišicami. Razširjene površinske vene imenujemo krčne žile. Zaradi šibkosti stene ven, se te sčasoma raztegnejo, razširijo in podaljšajo. Da se prilegajo istemu prostoru, se zvijejo in izbočijo kožo nad seboj. Zaradi širjenja se lističi zaklopk ločijo in kri zastaja v venah. Kronično vensko popuščanje je lahko tudi posledica globoke venske tromboze, strjevanja krvi v globokih venah. Če se strdek (tromb) spremeni v brazgotinsko tkivo, to lahko okvari venske zaklopke in to spet povzroča zastoj krvi v venah. Posledica zvišanega tlaka v velikih venah je zvišan tlak v kapilarah, zaradi česar se poveča njihova prepustnost in nastanejo edemi. Kronično vensko popuščanje spremljajo tudi druge težave: občutek utrujenosti in bolečine v nogah, nočni krči v mečih, srbenje, zlasti, če je koža topla, in razjede (odprte rane), ki nastanejo na koži že zaradi majhne poškodbe.