P

peptična razjeda – odprta rana na sluznici želodca ali dvanajstnika. Nastane na mestu, na katerem pepsin in želodčna kislina poškodujeta sluznico. Vzrok pogosto ni znan, želodčna razjeda lahko nastane tudi zaradi dolgotrajnega jemanja acetilsalicilne kisline in drugih nesteroidnih protivnetnih zdravil, s katerimi zdravimo vnetja sklepov, na primer revmatoidni artritis. Značilen simptom peptične razjede je glodajoča in pekoča bolečina. 

povečano izločanje želodčne kisline – motnja, ki nastane zaradi neprimerne prehrane (premastna, začinjena hrana...) ali stresa. Lahko povzroča zgago in želodčne bolečine.

površinski tromboflebitis – akutno vnetje, ki ga v površinski veni povzroči strdek. Spremlja ga bolečina, zaradi oviranega pretoka krvi tudi oteklina. Koža nad prizadeto veno postane rdeča in topla.

predmenstruacijski sindrom – stanje, ki se lahko pojavi 7 do 14 dni pred začetkom menstruacije. Kaže se kot živčnost, razdražljivost, čustvena vznemirjenost, depresija, glavobol, otekanje tkiv in občutljivost dojk.

preležanine – poškodbe kože, ki pogosto prizadanejo ljudi, ki se ne morejo gibati. Pritisk kosti na posteljo, voziček ali opornico prekine pretok krvi skozi kožo in povzroča njeno odmiranje. Koža postane najprej rdeča in vneta, pozneje se pojavijo mehurji in rane, ki lahko segajo do kosti.

premajhno izločanje želodčnega soka – motnja, ki nastane zaradi različnih bolezni želodca ali duševnih vzrokov. Povzroča občutek napetosti, polnosti ali bolečino v zgornjem delu trebuha ali v prsih.