1. člen
(vsebina pravilnika)
Ta pravilnik ureja prilagoditve šolskih obveznosti dijakom, ki se izobražujejo po javno veljavnem izobraževalnem programu (v nadaljnjem besedilu: izobraževalni program) in za prilagoditve izpolnjujejo pogoje, določene z zakonom, ki ureja poklicno in strokovno izobraževanje. Pravilnik ureja prilagoditve šolskih obveznosti dijakom, ki se izobražujejo na Srednji soli za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo, Zdravstvena pot I, 1000 Ljubljana (v nadaljnjem besedilu: šola).
2. člen
(pravica do prilagoditev)
Šola lahko prilagodi šolske obveznosti:
- dijaku perspektivnemu športniku,
- dijaku vrhunskemu športniku,
- dijaku v primeru drugih športnih dejavnosti,
3. člen
(postopek za pridobitev pravice do prilagoditev opravljanja obveznosti)
(1) Za pridobitev pravice do prilagoditev opravljanja obveznosti dijak oziroma starši mladoletnega dijaka zaprosijo s pisno vlogo, ki ji priložijo:
za dijaka perspektivnega in vrhunskega športnika potrdilo Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez o vpisu v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov,
za dijaka v primeru drugih športnih in kulturnih dejavnosti potrdilo organizacije, v kateri se udejstvuje.
(2) V primerih iz prve in druge alineje prvega odstavka 3. člena tega pravilnika šola o vlogi odloča na podlagi podatkov iz razpoložljive dokumentacije in uradnih evidenc.
(3) Dijak, ki se vzporedno izobražuje, odda vlogo na soli, kjer opravlja večino obveznosti po izobraževalnem programu.
(4) Vlogo je potrebno vložiti do 30. septembra za tekoče šolsko leto, iz utemeljenih razlogov pa lahko tudi med šolskim letom.
(5) V primeru podaljšanja statusa športnika v naslednjem šolskem letu je potrebno poleg vloge priložiti tudi Poročilo o dosežkih dijaka športnika ob koncu šolskega leta.
4. člen
(sklep)
(1) 0 vlogi za pridobitev pravice do prilagoditev odloči ravnatelj s sklepom v petnajstih dneh po prejemu popolne vloge. Za pridobitev pravice iz 2. člena tega pravilnika ravnatelj predhodno pridobi mnenje oddelčnega učiteljskega zbora, strokovnega aktiva in svetovalne službe. Sklep se vroči dijaku osebno, staršem pa pisno po posti v osmih dneh po odločitvi.
(2) Sklep o pridobitvi pravice do prilagoditev velja največ eno šolsko leto.
5. člen
(osebni izobraževalni načrt)
(1) Če se s sklepom odloči o pridobitvi pravice do prilagoditev, šola v petnajstih dneh po izdaji sklepa pripravi osebni izobraževalni načrt, v sodelovanju z dijakom, športnim društvom oz. nacionalno panožno zvezo in starši mladoletnega dijaka.
(2) Z osebnim izobraževalnim načrtom se dijaku prilagodi izvedba pouka in druge pravice ter obveznosti dijaka in šole.
(3) Če se dijak vzporedno izobražuje, šola uskladi osebni izobraževalni načrt tudi z drugo šolo.
(4) Za dijaka perspektivnega športnika oziroma dijaka vrhunskega športnika šola uskladi osebni izobraževalni načrt tudi s športnim društvom oziroma z nacionalno panožno športno zvezo.
(5) Za dijaka v primeru drugih športnih in kulturnih dejavnosti, šola po potrebi uskladi osebni izobraževalni načrt z organizacijo, ki organizira ali vodi priprave na ta tekmovanja, prireditve ter izmenjave, oziroma z organizacijo, v kateri se dijak udejstvuje.
(6) Z osebnim izobraževalnim načrtom se določijo:
- pravice in obveznosti dijaka in sole,
- obdobje obvezne prisotnosti pri pouku,
- način in roki za ocenjevanje znanja dijaka in izpolnjevanja drugih obveznosti,
- obdobje prilagoditve šolskih obveznosti,
- razlogi za mirovanje oziroma prenehanje prilagoditev šolskih obveznosti,
- druge zadeve, ki bi prispevale k dijakovemu boljšemu učnemu uspehu.
(7) Med šolskim letom se vsebina osebnega izobraževalnega načrta iz utemeljenih razlogov na podlagi pisne dokumentacije z ustreznimi potrdili lahko spremeni.
6. člen
(obveznosti dijaka)
(1) Dijak je dolžan pouk obiskovati redno, razen v času intenzivnih priprav, tekmovanj, nastopov ali drugih aktivnosti povezanih s prilagoditvami. Sporočanje o odsotnosti opredeljujoč peta alineja tega člena.
(2) Dijak je dolžan zastopati solo na vseh šolskih tekmovanjih oz. prireditvah, za katere je bit v dogovoru z učitelji izbran. Razen kadar je odsoten zaradi tekmovanj v okviru svojega kluba, društva oz. panožne zveze oz. mu pravica do prilagoditev miruje.
(3) Dijak mora opraviti vaje iz splošnih oziroma strokovno-teoretičnih predmetov oziroma praktični pouk v skladu s kriteriji, ki so jih sprejeli strokovni aktivi sole. V kolikor dijak zaradi utemeljenih razlogov ne bo mogel opraviti predpisanih vaj oz. praktičnega pouka, mu bo šola v skladu s svojimi zmožnostmi omogočila opravljanje obveznosti naknadno.
(4) Dijak mora v celoti opraviti praktično usposabljanje pri delodajalcu in interesne dejavnosti do zaključka tekočega šolskega leta. Prizna pa se del interesnih dejavnosti (vsebine po izbiri dijaka).
(5) Dijak mora o morebitnih odsotnostih od pouka zaradi priprav, tekmovanj in nastopov obvesti razrednika najmanj 3 dni pred odsotnostjo in sicer s pisno vlogo športne organizacije, ki jo podpišejo tudi starši dijaka. V primeru daljših odsotnosti, mora dijak priložiti tudi pisno vlogo športnega društva oz. nacionalne panožne zveze. Odsotnosti do in vključno tri dni dovoli razrednik, nad pa ravnatelj.
(6) Dijak mora izpolnjevati vse šolske obveznosti in obveznosti, ki mu jih narekuje osebni izobraževalni načrt.
(7) Dijak mora biti ocenjen v vseh ocenjevalnih obdobjih. Pisno ocenjevanje praviloma opravi v istih rokih, kot ostali. V utemeljenih primerih pa lahko dijak po predhodnem dogovoru z učiteljem pisno in ustno ocenjevanje opravi izven določenih rokov.
7. člen
(mirovanje pravice do prilagoditev)
(1) Dijaku, ki mu šola lahko prilagodi obveznosti, pravica do prilagoditev lahko miruje:
- Če ne izpolnjuje obveznosti po osebnem izobraževalnem načrtu,
- če je negativno ocenjen pri dveh ali več predmetih,
- če mu je izrecen ukor,
- v primeru daljše bolezni oziroma poškodbe,
- če ne izpolnjuje pogojev, kijih opredeljuje 6. člen tega pravilnika,
- iz drugih utemeljenih razlogov.
(2) mirovanju in obdobju mirovanja odloči ravnatelj s sklepom, ki ga vroči dijaku in staršem mladoletnega dijaka v osmih dneh po odločitvi.
(3) odločitvi iz prejšnjega odstavka ravnatelj obvesti oddelčni učiteljski zbor.
8. člen
(prenehanje pravice do prilagoditev)
(1) Dijaku, ki mu šola lahko prilagodi obveznosti, pravica do prilagoditev preneha:
- če ob poteku obdobja mirovanja pravice do prilagoditev ne izpolni obveznosti iz druge točke prvega odstavka prejšnjega člena,
- če preneha pogoj za pridobitev pravice do prilagoditev,
- če je izključen ali se izpise iz sole,
- na njegov predlog oziroma na predlog staršev mladoletnega dijaka,
- s potekom obdobja, za katerega mu je bila pravica do prilagoditve podeljena.
(2) O prenehanju pogoja za pridobitev pravice do prilagoditev morajo dijak oziroma starši mladoletnega dijaka obvestiti solo v petih delovnih dneh po prenehanju pogoja.
(3) O prenehanju pravice do prilagoditev odloči ravnatelj s sklepom, ki ga vroči dijaku in staršem mladoletnega dijaka v osmih dneh po odločitvi.
(4) O odločitvi iz prejšnjega odstavka ravnatelj obvesti oddelčni učiteljski zbor in tiste, s katerimi je šola uskladila osebni izobraževalni načrt.
9. člen
(pritožba na sklep)
(1) Zoper sklep o zavrnitvi vloge za pridobitev pravice do prilagoditev in sklep o prenehanju pravice do prilagoditev je dovoljena pritožba na pritožbeno komisijo oziroma komisijo za varstvo pravic (v nadaljnjem besedilu: pritožbena komisija) v skladu z Zakonom o gimnazijah oziroma Zakonom o poklicnem in strokovnem izobraževanju v osmih dneh po prejemu sklepa.
(2) Pritožbena komisija odloči o pritožbi v petnajstih dneh po prejemu pritožbe.
10. člen
(uporabnost pravilnika)
(1) Pravilnik se smiselno uporablja tudi za dijake, ki uveljavljajo pravico do prilagoditev v primeru kulturnih in raziskovalnih dejavnosti.
11. člen
(uveljavitev pravilnika)
(1) Pravilnik je bil v razpravi na konferenci učiteljskega zbora 16.9.2021, kjer je bil tudi
potrjen.